Telefon na podatelnu: +420 572 595 710
Úřední hodiny: Po. a St. 7:30 - 16:30

Informace pro návštěvníky obce Břestek

Obec Břestek se nachází ve Zlínském kraji cca 10 km západně od Uherského Hradiště.

ZAJÍMAVOSTI

Přírodní památka Břestecká skála

Pískovcové skály, které se nachází v nadmořské výšce kolem 400 m.n.m. v severozápadní části katastrálního území Břestek v centrální části Chřibů.

Sekvojovec obrovský

Seguoiadendron gigantum – původně pochází tento strom ze Severní Ameriky – z lesů Kalifornie. Patří mezi největší a nejstarší stromy světa  – 3000 let.

Tento památný strom se nachází v místní časti obce Břestek na Chabaních.

Byl vysazen na tomto místě asi před 170 lety, pravděpodobně hrabětem Berchtoldem. Traduje se, že byly vysazeny 3 ks sazenic, z nichž postupně dvě uhynuly.

Současný Sekvojovec byl v roce 1972 zasažen bleskem a horní část stromu byla zničena. Vrchol postupně odumíral a v délce 6 m uschl. Strom byl odborně ošetřen. Narostl nový vrchol, který měří 8m. Tento strom je největšího vzrůstu v Evropě. Je vysoký cca 40m a obvod stromu je přes 6m.Podle průměru stromu by v případě normálního růstu (kdyby nebyl zasažen bleskem) měl strom zhruba 55-60m výšky.

Ze zjištěných skutečností rostou 4 stromy Sekvojovce v Bojnici, jeden Sekvojovec je na Velehradě, několik sazenic ze semene tohoto druhu roste v Polesí Bílovic u Brna. Semeno tohoto největšího stromu světa bylo vyseto v roce 1928 bez úspěchu. Další síje byla provedena v roce 1934 a dorostl pouze jediný strom (v areálu výzkumné stanice v Olomoučanech). Z tohoto stromu jsou prováděny další pokusy s vysévání a pěstováním této dřeviny. Od roku 1977 jsou každoročně sbírány šišky v nestejném časovém období od října do dubna. Klíčivost je velice rozdílná.

Sekvojovec obrovský ve Břestku je chráněn od 7. prosince 2001.
V roce 2003 se dostal do finále soutěže Strom roku.
V současné době jsou zde vysazeny ještě další malé sazenice.

Břestek 14, 687 08 Břestek
Česká republika

Zasílání informací e-mailem

Zaregistrujte se  a dostávejte důležité informace pomocí SMS, e-mailů nebo zpráv do aplikace.

Obec Břestek využívá aplikaci MUNIPOLIS – https://www.munipolis.cz/registrace

Obec Břestek © 2023. Všechna práva vyhrazena
Tvorba a správa webu - mjanik.cz